Prosty Komputer

Triki w Windowsie – 7 sztuczek, które musisz znać!

System Windows kryje przed nami wiele sztuczek, które poprawiają produktywność i ergonomię. W tym artykule znajdziesz kilka z nich, które są najbardziej przydatne i najprostsze w użyciu. Poznajmy nowe triki w Windowsie!

Przypinanie aplikacji do paska

Jeśli jest taka aplikacja, z której często korzystamy, to możemy przypiąć ją do dolnego paska. Wystarczy taką aplikację otworzyć i kliknąć jej ikonkę na dolnym pasku zadań prawym przyciskiem myszy.

Windows przypinanie do paska triki w windowsie

Kolejnym krokiem jest wybranie przycisku Przypnij do paska zadań. Dzięki temu ikonka programu pozostanie na pasku nawet po tym, jak zamkniemy aplikację. Dzięki temu przyciskowi będziemy ją mogli szybko włączyć ponownie. To nie wszystkie Triki w Windowsie!

Przypinanie okien do krawędzi

To bardzo pożyteczna funkcjonalność, dzięki której będziesz w stanie szybko ustawić dwa okna obok siebie. Przydaje się, gdy trzeba przenosić pliki między folderami, albo porównać dwie strony. Możesz też ustawić obok siebie dwie przeglądarki tak, żeby w jednej i drugiej oglądać dwa różne filmy. Możliwości są nieograniczone.

Aby użyć tej funkcjonalności kliknij i przytrzymaj górny pasek okna, a następnie przeciągnij okno do krawędzi. Kiedy trzymane okno dotknie krawędzi to pojawi się prostokąt pokazujący jak okno się rozszerzy kiedy je puścisz. Po tym trzymane okno się rozszerzy a pozostałe okna pokażą się w drugiej połowie ekranu. Wybierz jedno z nich, żeby pojawiło się obok okna, które właśnie zostało przypięte do jednej z krawędzi.

Zbliżenie ekranu – lupa

Lupa to osobny program, który powiększa cały ekran o wybraną wartość. Na przykład 200% lub 300%. Żeby znaleźć Lupę, najłatwiej wcisnąć przycisk Windows i zacząć pisać słowo Lupa. Po czym wcisnąć klawisz ENTER.

WIndows lupa

Sama aplikacja jest bardzo prosta. Klikając + powiększamy obraz, a klikając go pomniejszamy.

Zminimalizuj wszystkie okna poza aktywnym

Kiedy trzymasz jedno z okien tak, jak wcześniej, potrząśnij nim na lewo i prawo. To spowoduje, że wszystkie okna poza tym jednym zminimalizują się. Dzięki temu pulpit stanie się natychmiast widoczny. To coś nowego? Kolejne triki w Windowsie są jeszcze ciekawsze!

Szybki zrzut ekranu

Zrzuty ekranu są często bardzo potrzebne. Są nam często potrzebne przy tworzeniu prezentacjo, albo wysyłaniu pytań o treść komunikatu. Więcej o tym, jak zrobić zrzut ekranu przeczytasz w moim ARTYKULE poruszającym właśnie ten temat.

W tym miejscu powiem Ci tylko jak szybko, łatwo i przyjemnie zrobić zrzut ekranu w systemie Windows. Wciśnij kombinację klawiszy WINDOWS + SHIFT + S i zaznacz myszą, która część ekranu Cię interesuje. To wszystko! Ekran został skopiowany do schowka i może być wklejony w dowolne miejsce – to jest wiadomość email, albo komunikator, czy edytor grafiki.

Masowa zmiana nazw plików

Każdy z nas czasami staje przed koniecznością zmiany nazw wszystkich plików w jakimś folderze – na przykład ze zdjęciami. Czy trzeba w takiej sytuacji zmieniać wszystkie zdjęcia po kolei? Otóż nie!

Wystarczy zaznaczyć te pliki, które nas interesują i wcisnąć klawisz F2. Po tym wpisać nową nazwę i wcisnąć klawisz ENTER a wszystkie pliki, które zaznaczyliśmy zmienią nazwę na podaną i jakąś kolejną liczbę. Prawda, że proste?

Więcej czasu na kliknięcie

Czasami domyślny czas na dwuklik myszy jest za krótki. Aby to zmienić musimy wejść do ustawień – czyli kliknąć meny z logo Windows i kliknąć małe koło zębate po lewej stronie

windows ustawienia triki w windowsie

Następnie w otwartym oknie wchodzimy w urządzenia.

Windows ustawienia urządzenia

A następnie wybieramy Mysz i Dodatkowe opcje myszy

szybkość kliknięcia myszy Triki w windowsie

W oknie Właściwości myszy na środku znajdziemy suwak, którym ustawiamy szybkość kliknięcia. Na żółtej ikonce folderu możemy przetestować szybkość dwukliku. Po wszystkim klikamy klawisz OK.

Podsumowanie

To nie wszystkie triki w Windowsie! Jest ich wiele więcej! Warto codziennie uczyć się czegoś nowego, żeby pracować jeszcze efektywniej.

Tagged