Prosty Internet

Prywatność na Facebooku

phone social media

Prywatność na Facebooku to temat złożony. Pewnie wiesz już jakie dane trzyma na Twój temat facebook. Dziś sprawdzimy ile tych danych jest widoczne dla innych użytkowników i jak to poprawić, bo prywatność jest bardzo ważna!

Co widzą obcy?

Facebook dostarcza narzędzi do sprawdzenia właśnie tego, jak Cię widzą inni. To bardzo istotne, żeby zadbać o te ustawienia, bo przecież lubisz swoją prywatność tak bardzo jak ja lubię swoją.

Żeby wejść w ustawienia Facebooka, musisz wejść do ustawień Twojego profilu. Jeśli masz aktywną sesję na Facebooku, to możesz to zrobić klikając TUTAJ, lub wejść klikając w ostatnią ikonę na górnym pasku i wybierając Ustawienia. Moje ustawienia wyglądają tak:

facebook ustawienia prywatność

Klikając edytuj możesz zmienić ustawienia wedle swojego uznania. Pamiętaj jednak, żeby nie ustawiać domyślnej widoczności Twoich postów na Publiczne. W takiej sytuacji każda obca Ci osoba może zobaczyć, o czym pisze, co udostępniasz i czym się interesujesz. Zmień ustawienia zgodnie z własnym sumieniem. Teraz już wiesz jak to zrobić.

Oś czasu i oznaczanie

W tym miejscu znajdziesz bardzo ważne ustawienia. U mnie wyglądają one następująco.

facebook ustawienia prywatność

Ja starannie dobieram swoich znajomych na Facebooku. Nie dodaję tam osób, których nie znam, albo takich, którym nie ufam. Dlatego pozwalam osobom z grona moich znajomych publikować treści na mojej tablicy. I tak nigdy nikt z tego nie skorzystał, ale przynajmniej ma możliwość.

To też pozostawiam Twoim preferencjom. Facebook dostarczył wyczerpujące opisy do konkretnym ustawień. Ufam, że dasz sobie radę.

Po wszystkim możesz sprawdzić, jak Cię widzą inni. W kategorii Weryfikacja znajdziesz pole Wyświetl jako. To spowoduje przejście do widoku Twojego profilu z perspektywy obcej Ci osoby. Zobacz ile mogą zobaczyć inni.

Informacje o sobie

Prywatność na Facebooku to przede wszystkim dbanie o widoczność Twoich danych. Warto więc zweryfikować jakie informacje udostępniamy publicznie. Możemy to sprawdzić przechodząc do Twojego profilu – czyli klikając w Twoje zdjęcie na górnym panelu.

Po lewej stronie zobaczysz przyciski Edytuj szczegóły i Edytuj wyróżnione. Następnie przejdź do Zaktualizuj swoje informacje. Przejdziesz do okna widoku edycji Twoich danych. Tam możesz dostosować widoczność wszystkich swoich danych w sposób identyczny jak wcześniej, bo zależy Ci na tym, żeby obcy ludzie widzieli tylko to, co konieczne. Unikaj podawania zbyt wielu informacji publicznie, bo lepiej pozostać w miarę anonimowym dla osób trzecich.

Przy okazji może warto zmienić swoje hasło w ustawieniach. Pewnie nie było zmieniane od miesięcy.

Czy teraz jestem bezpieczny?

Nie. Pamiętaj, że wszystkie Twoje dane i tak są trzymane na serwerach Facebooka i w razie awarii albo włamania mogą ujrzeć światło dziennie. Najlepiej zadbasz o prywatność, jeśli będziesz generować mało treści i aktywności. Pamiętaj, że co trafiło do internetu zostaje tam na zawsze.

Tagged ,