Prosty Internet

OVH Cloud Archive po sFTP

cloud

Cloud Archive od OVH wspiera wiele metod przesyłania do niego danych. Moim zdaniem najprostszą dla większości mniej zaawansowanych użytkowników i najbardziej uniwersalną będzie wykorzystanie do tego celu protokołu FTP. Konkretnie szyfrowanego SFTP. W tym artykule wyjaśnię jak połączyć się z Cloud Archive po SFTP.

Dane logowania

Zgodnie z danymi na stronie, dane logowania dla SFTP wyglądają tak, jak na grafice poniżej. Przyznaje, że musiałem chwilę szukać danych wchodzących w skład hasła, bo dokumentacje OVH nie opisują tego zbyt dobrze.

OVH Cloud Archive SFTP

Skoro tu jesteś, to zakładam, że masz już konto na OVH i otwarte Public Cloud i masz utworzony kontener w Cloud Archive. Przejdźmy, więc do konkretów. Szukamy elementów wchodzących w skład hasła.

Nowy użytkownik

Jeśli nie masz jeszcze założonego żadnego użytkownika, musimy go założyć teraz, ponieważ jest to niezbędne, żeby znaleźć dane logowania. Przejdźmy do karty Users & Roles. Dodajmy tam użytkownika. Niech to będzie Administrator.

OVH Cloud Archive SFTP

Nie mam pojęcia dlaczego ta karta jest po Francusku, ale OVH miewa takie wpadki w interfejsie. Klikamy przycisk Valider.

W karcie Users & Roles powinien nam się pojawić nowy użytkownik. Kliknijmy jego konfigurację i wybierzmy Wygeneruj ponownie hasło.

OVH Cloud Archive SFTP

U góry pojawi nam się hasło użytkownika. Zapiszmy je sobie gdzieś na chwilę. To jest element hasła podpisany jako <password>. Zaraz będziemy dodawać do niego kolejne elementy wchodzące w składowe.

OVH Cloud Archive SFTP

Dalej musimy zdobyć elementy <tenant_name> i <username>, bo one w połączeniu z poprzednim elementem dadzą nam całe hasło dostępu do Cloud Archive po SFTP.

Żeby pobrać dwa kolejne elementy najlepiej będzie pobrać plik z konfiguracją rClone. Wybrana lokalizacja musi być zgodna z lokalizacją kontenera, bo inaczej nie będziemy mogli się z nią połączyć. Dla mnie będzie to WAW.

OVH Cloud Archive SFTP

W środku znajdziemy mniej więcej taką treść.

Składnim <tenant_name> to pole tenant, a <username> to oczywiście user. Mając wszystkie składniki kompletujemy wszystkie dane:

Host: gateways.storage.waw.cloud.ovh.net
Protocol: SFTP
Logon Type: Normal
User: pca
Password: 316blablabla.Fxeblablabla.U3mblablablablablabla

Konfiguracja FileZilla

Ja do połączenia wykorzystam FileZilla, bo jest dostępny zarówno pod Linuksem, jak i Windowsem. No i jest w miarę bezpieczny.

Dodajemy nową konfigurację klikając File -> Site manager. Pojawia się okno jak na grafice poniżej. Klikamy New Site i podajemy swoją nazwę.

OVH Cloud Archive SFTP

Po prawej stronie wpisujemy wszystkie dane, bo już je zdobyliśmy wcześniej. Następnie klikamy przycisk Connect. W następnym oknie klikamy OK, żeby potwierdzić certyfikat.

Po tym program połączy się z serwerem i będziemy mogli swobodnie wrzucać swoje pliki do naszego archiwum.

Podsumowanie

Zachęcam do tego, żeby pliki, które tam wrzucamy kompresować i zabezpieczać hasłem. Oczywiście nikt z OVH nie powinien mieć nigdy dostępu do tych danych, ale lepiej zapobiegać niż leczyć. Jak to zrobić przeczytasz w artykule o Szyfrowaniu danych i tym o wyborze Haseł.

Mam nadzieję, że teraz już wiesz jak skonfigurować połączenie z Cloud Archive po SFTP i bezpiecznie przechowywać swoje najważniejsze dane.

Tagged ,

1 thought on “OVH Cloud Archive po sFTP

  1. Gdyby ktoś napotkał taki błąd przy pobieraniu plików po sFTP z OVH Cloud Archive

    open for read: received failure with description Failure

    ten niech się nie boi. Dane muszą zostać przywrócone z przestrzeni gdzie są archiwizowane. Request jest robiony natychmiast po próbie pobrania danych, ale same dane mogą być dostępne dopiero po maksymalnie 12 godzinach. Dostępność można sprawdzić w panelu Cloud Archive na swoim koncie w Public Cloud od OVH.

Comments are closed.