Prosty Komputer

Mało miejsca na dysku – jak wyczyścić dysk

mało miejsca na dysku dysk twardy

Skoro tu jesteś, to znaczy, że masz mało miejsca na dysku. W internecie znajdziesz bardzo wiele sposobów na to, jak wyczyścić komputer ze zbędnych tymczasowych plików, wpisów w rejestrze i innych, które łatwo sklasyfikować jako pliki niepotrzebne. Czego jednak automatyczne programy nie robią, to nie usuwają za nas nieużywanych programów i dużych już dawno niepotrzebnych nam plików.

Dziś zajmiesz się zidentyfikowaniem i usunięciem programów i plików, które nie są nam do niczego potrzebne, a zajmują bardzo dużo miejsca na dysku.

Niepotrzebne programy

Skorzystam ze zwykłego narzędzia systemu Windows do usuwania aplikacji, bo nie wymaga do instalowania dodatkowych narzędzi. Najpierw kliknij menu Start i ikonkę z kołem zębatym – Ustawienia.

Menu start

Następnie przejdź do manu aplikacji klikając w przycisk Aplikacje.

Windows panel sterowania ustawienia

To nas zaprowadzi do listy zainstalowanych aplikacji.

Usuwanie aplikacji czyszczenie dysku

W tym miejscu znajdziesz listę aktualnie zainstalowanych programów. Zaznaczaj i klikaj Odinstaluj tylko na programach, które znasz i które uważasz, że są Ci już niepotrzebne. Trzeba uważać, żeby nie usunąć za dużo, bo możesz usunąć programy, które system w jakiś sposób wykorzystuje. Niestety system Windows ma dość dużo oprogramowania, które do czegoś potrzebuje i nie wypada go usuwać.

Szybkie usuwanie plików tymczasowych

System Windows zapisuje na dysku dodatkowe informacje, które ułatwiają mu pracę. Są to tak zwane pliki tymczasowe. Tak naprawdę jednak system nie potrzebuje ich aż tak dużo, jak gromadzi i co jakiś czas można bezpiecznie usunąć wszystkie pliki tymczasowe wygenerowane przez system.

Żeby wyczyścić dysk z plików tymczasowych, musisz wejść do menu Ten komputer. W nim znajdziesz między innymi listę dysków jak poniżej.

Wybierz jeden z dysków, który chcesz wyczyścić i kliknij go prawym przyciskiem myszy. Z rozwijanego menu wybierz właściwości.

Naszym oczom ukarze się kolejne okno z podsumowaniem statystyk dysku.

W tym miejscu kliknij Oczyszczanie dysku, a następnie zaznacz wszystkie elementy, kliknij OK, a następnie Usuń pliki.

Ta operacja pozwoliła mi zwolnić 548 MB powierzchni na dysku. Procedurę możesz powtórzyć dla kolejnych dysków.

Usuń stare i duże pliki

Tak naprawdę tą operacją możemy zaoszczędzić najwięcej miejsca. Będę skanować cały dysk. Aplikacja poszereguje pliki i foldery w kolejności zajmowanego miejsca. W ten sposób szybko znajdziesz miejsce, które zjada nam najwięcej miejsca na dysku.

Niestety to zadanie wybiega już poza zakres domyślnych narzędzi dostępnych w systemie Windows. Będziemy musieli zainstalować dodatkowy program, bo inaczej nie uda nam się szybko zidentyfikować, dlaczego masz mało miejsca na dysku.

Skorzystamy z programu WinDirStat, który możesz pobrać bezpośrednio z mojej strony klikając TUTAJ. Po pobraniu zainstaluj go na swoim komputerze klikając w niego dwa razy.

Po wszystkim włącz program. Wygląda on mniej więcej tak.

WinDirStat mało miejsca na dysku

Po otwarciu programu zaznacz dysk, który chcesz skanować i poczekaj chwilkę. Po kilku sekundach lub minutach, Twoim oczom ukarze się wynik podobny jak na zrzucie ekranu powyżej. Ja skanowałem jeden z moich dysków SSD, bo to właśnie na nim zaczęło mi brakować miejsca.

mało miejsca na dysku windirstat

Na pierwszy rzut oka widać, że bardzo dużo miejsca na dysku zajmuje jeden konkretny plik. Program wizualizuje go jako duży czerwony prostokąt. Możemy w niego kliknąć, żeby znaleźć plik, bo to najszybsza metoda znalezienia takich dużych plików.

W moim przypadku jest to plik z danymi do gry, więc pozostawię go na dysku, ale testując ten program możesz znaleźć pliki, które będą bardzo duże, a zupełnie Ci niepotrzebne.

Tym sposobem możemy przeskanować każdy z naszych dysków. W przypadku dysku C:/ musimy być bardzo ostrożni, bo sporą część tego dysku zajmuje system operacyjny, którego nie wolno nam ruszyć. Niemniej jednak swobodnie możemy znaleźć tam nasz folder z dokumentami, czy plikami pobranymi i usunąć z niego niepotrzebne pliki.

Podsumowanie

Oczywiście te tematy nie wyczerpują tematu czyszczenia dysku, ale pozwolą szybko posprzątać rzeczy, których nie zrobią za nas automaty. Na pewno udało Ci się znaleźć w ten sposób pliki, których można było się swobodnie pozbyć.