Prosty Komputer

Literki znikają jak piszę

keyboard key laptop

Czy literki znikają jak piszesz? W Word? Excel? Jest na to rada.

Zauważysz ten problem, kiedy chcesz sięgnąć po klawisz DEL, a przypadkowo naciśniesz klawisz INSERT, który znajdują się obok. Gdzie go znaleźć na klawiaturze? Spójrz na poniższy rysunek. INSERT zaznaczyłem czerwonym kolorem.

literki znikają jak piszę insert

Jak naprawić problem?

Wciśnij klawisz INSERT.

Co robi klawisz INSERT?

Często określany skrótem INS znajdziesz na praktycznie każdej klawiaturze na świecie, ponieważ jest on bardzo często używany. Musisz go znać. Służy do włączenia funkcji nadpisywania znaków. To, że jesteś tutaj oznacza, że nie znasz dobrze funkcji tego klawisza. Włączasz nim tryb nadpisywania.

W tym trybie znaki, które następują po kursorze będą zastępowane znakami wprowadzanymi na klawiaturze. Kiedy wciśniesz klawisz INSERT jeszcze raz, wrócisz do właściwego trybu, który de facto nazywa się trybem INSERT. W tym trybie wszystkie znaki po prawej stronie kursora będą zastępowane znakami wprowadzanymi z klawiatury.

Co jeszcze potrafi klawisz INSERT?

Wykorzystaj go do wklejania i kopiowania tekstu! Wystarczy, że zaznaczysz tekst i wciśniesz klawisz CTRL (control) i INSERT na raz. Tym sposobem skopiujesz tekst do schowka. Kiedy wciśniesz klawisz SHIFT oraz INSERT na raz, wkleisz tekst ze schowka w miejsce, w którym jest kursor. Spróbuj!

Podsumowanie

Jeśli literki znikają jak piszesz, prawdopodobnie musisz użyć klawisza INSERT.

Poznawaj nowe funkcje klawiszy na klawiaturze. Ponieważ niektóre funkcje są bardzo użyteczne, z czasem może się okazać, że nie możesz bez nich żyć! Przeczytaj inne nasze materiały, które mogą nauczyć Cię czegoś nowego.

Tagged , ,