Prosty Komputer

Jak zzipować dokumenty?

laptop zip ikona

Termin „zipowania” dokumentów oznacza pakowanie dokumentów i innych plików do formatu ZIP. To powstały w 1989 roku bezstratny format kompresji danych, który sprawi, że nasze dokumenty będą ważyły mniej. Dzięki pakowaniu dokumentów możesz je dużo łatwiej wysłać pocztą.

Pakowanie plików do formatu ZIP

Aby spakować pliki do formatu zip, czyli mówiąc potocznie zzipować pliki, potrzebny będzie nam tylko komputer z systemem Windows. No i pliki do spakowania. Pakowanie odbywa się w trzech prostych krokach.

Najpierw zaznacz wszystkie dokumenty, które chcesz spakować.

zaznacz pliki do spakowanie zip

Następnie kliknij je prawym przyciskiem myszy i najedź na „Wyślij do” a następnie „Folder skompresowany (zip)„.

pakowanie plików zip zzipować dokumenty

Kiedy klikniesz ten przycisk system skompresuje zaznaczone pliki. Po chwili powinien pojawić się nowy plik z możliwością nadania mu nazwy. Nadajemy dowolną, a plik jest gotowy do wysyłania. To jest właśnie sposób na to, jak zzipować dokumenty.

Rozpakowywanie plików ZIP

Jak rozpakować zzipowane pliki? To bardzo proste. W systemie Windows plik ZIP ma zazwyczaj taką ikonkę jak ta na poniższej grafice.

ikona plik zip

Najpierw kliknijmy w wybrany plik ZIP prawym przyciskiem myszy. i wybieramy „Wyodrębnij wszystkie

rozpakowywanie plików zip zzipować dokumenty

Kolejnym krokiem będzie wskazanie folderu, do którego mają być wypakowane pliki. Domyślnie będzie to folder, w którym został umieszczony plik ZIP. Klikamy więc „Wyodrębnij„.

wyodrębnianie plików zip

Po wszystkim naszym oczom ukarzą się rozpakowane dokumenty.

zip dokumenty rozpakowywanie zzipować dokumenty

Kwestie bezpieczeństwa

Teraz już wiesz, jak zzipować dokumenty. Pamiętajmy jednak, że samo kompresowanie danych nie czyni ich bezpiecznymi. Wysyłając dokumenty przez internet wypada je zawsze zaszyfrować. Zachęcam do przeczytania mojego artykułu o tym jak poprawnie szyfrować pliki. Pamiętaj też, żeby zawsze używać bezpiecznych i unikalnych haseł. Możesz też korzystać z programu 7-ZIP który jest wspiera o wiele więcej formatów kompresji, niż tylko ZIP.