Prosty Komputer

Jak zrobić paragraf § na klawiaturze?

keyboard key laptop

Znak paragrafu § nie występuje pod żadnym klawiszem skrótu na klawiaturze komputerowej. Przynajmniej w Polskim układzie. Jak zrobić paragraf na klawiaturze? Da się go jednak łatwo wykonać korzystając z kilku prostych metod. Pamiętaj, że jeśli jedna z tych metod nie zadziała, to możesz spróbować innej.

System Windows

Przez kopiowanie

Najprostszym sposobem jest po prostu skopiowanie go stąd. Oczywiście jest to tylko najbardziej uniwersalny sposób. Niemniej jednak działa. Poniżej znak paragraf bez żadnego formatowania.

§

W ten sposób możesz powielać ten symbol w dokumencie w nieskończoność. To bardzo proste.

Przez wstawianie

Znak ten nie jest dostępny na domyślnym układzie klawiatury w komputerach PC. W systemie Windows możemy go jednak wstawić na kilka sposobów. Możemy to zrobić wciskając sekwencję przycisków na klawiaturze lub użyć specjalnego menu.

Klawiatura

Pierwszym z nich jest wciśnięcie klawisza alt oraz kilku cyfr. Najpierw wciśnij i trzymaj lewy ALT i wpisz 21, lub trzymaj lewy ALT i wpisz 0167. Położenie tych przycisków prezentuje obrazek poniżej.

Paragraf Section Symbol Mark Jak zrobić paragraf

Word

Jak napisać paragraf w programie Word? To bardzo proste. Wystarczy wejść w menu Wstaw [Insert], a następnie Symbol i Więcej symboli [More symbols]. Z karty Znaki Specjalne [Special Characters] wybieramy paragraf [section], a następnie wciskamy przycisk Insert.

System Linux

Jak zrobić paragraf, kiedy korzystasz z Linuksa? W systemie Linux najprościej wykonać to z klawiatury.

W systemie Linux dowolny znak możemy wprowadzić przytrzymując klawisze CTRL + SHIFT, a następnie wpisując u oraz kod Unicode znaku. Dla znaku paragraf będzie to 00A7.

Wciskamy wiec CTRL i SHIFT oraz wpisujemy znaku jak poniżej

u00A7

Jak wstawiać inne znaki?

Oba prezentowane przeze mnie sposoby wpisywania znaku paragrafu są uniwersalne. To znaczy, że można je wykorzystać do wprowadzania dowolnych znaków. Kilka innych ciekawych przykładów wpisywania nietypowych znaków znajdziesz w tym ARTYKULE.

Do wpisania dowolnego znaku potrzebna nam będzie tablica znaków UNICODE, które możesz znaleźć na stronie Wikipedii.

Lista znaków unicode

Jak korzystać z tej tabeli? To bardzo proste. Wystarczy postępować jak w przykładach powyżej. Dla systemu Windows wybieramy wartość z kolumny Decimal, a dla systemu Linux wpisujemy wartość z kolumny Code.

Tagged ,