Prosty Komputer

Jak wpisywać polskie znaki diakrytyczne?

font bold regular

Polskie znaki, inaczej zwane znakami diakrytycznymi, są nam bardzo potrzebne w codziennym życiu. Każdy zna przynajmniej jedną osobę, która pisze teksty bez ich używania, co bywa bardzo irytujące i prowadzi do nieporozumień. Niestety żeby wpisać jeden z polskich znaków będziemy musieli użyć nie jednego, a dwóch klawiszy wciśniętych w tym samym czasie – na raz.

Kombinacja klawiszy

Więc jak wpisać polskie znaki diakrytyczne? Polskie znaki wpisujemy kombinacją klawiszy PRAWY ALT + wybrana litera, gdzie znak „+” oznacza, że te dwa klawisze muszą być wciśnięte jednocześnie. Zwróć uwagę na to, żeby klawisze takie jak ALT czy SHIFT wcisnąć jako pierwsze. Wciśnij więc kombinację:
PRAWY ALT + a, aby uzyskać „ą”,
PRAWY ALT + c, aby uzyskać „ć”,
PRAWY ALT + e, aby uzyskać „ę”,
PRAWY ALT + l, aby uzyskać „ł”,
PRAWY ALT + n, aby uzyskać „ń”,
PRAWY ALT + o, aby uzyskać „ó”,
PRAWY ALT + s, aby uzyskać „ś”,
PRAWY ALT + z, aby uzyskać „ż”,
oraz drogą wyjątku PRAWY ALT + x, aby uzyskać „ź”, ale ten specjalny przypadek opisałem już w innym artykule. Położenie przycisków możesz zaobserwować na poniższej grafice.

klawiatura z polskimi znakami diakrytycznymi

Aby uzyskać wielką polską literę musimy do wyżej wymienionej kombinacji klawiszy dodać klawisz specjalny SHIFT, który również został zaznaczony na powyższej grafice.

Ciekawostki

Słowo diakrytyczny oznacza w grece klasycznej „odróżniający”. Znaki te miały na celu zaznaczenie faktu, że daną literę wymawiać lub rozumieć powinniśmy nieco inaczej niż jej podstawową „gołą” wersję.

Kolejną ciekawostką może być najkrótsze polskie zdanie zawierające wszystkie znaki diakrytyczne. To zdanie to: „Zażółć gęślą jaźń”. Często pojawia się w programach komputerowych lub serwisach z czcionkami aby zaprezentować wsparcie czcionki komputerowej dla wszystkich znaków diakrytycznych.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o znakach diakrytycznych polecam ten artykuł na angielskiej Wikipedii.

Skąd pobrać czcionki z polskimi znakami?

Zastanawiasz się gdzie znaleźć ciekawe czcionki z polskimi znakami diakrytycznymi? Ja polecam Google Fonts. Kliknięcie w odnośnik od razu zaprowadzi Cię do zbioru zawierającego wyłącznie fonty ze wsparciem dla polskich znaków diakrytycznych.

Podsumowanie

Teraz już wiesz jak wpisać polskie znaki diakrytyczne na klawiaturze komputerowej! Zachęcamy do dalszej nauki i czytania naszych kolejnych artykułów.