Prosty Internet

Czy Facebook jest za darmo?

woman typing notebook

To, że Facebook jest za darmo to tylko pozory. Facebook kosztuje nas użytkowników bardzo dużo. Kosztuje nasza prywatność.

Facebook to platforma, na której możemy wymieniać się treściami, publikować zdjęcia czy rozmawiać ze znajomymi. Czy wiesz jednak jakie dane przekazujesz Facebookowi i co on z nimi robi? Jeśli chcesz być świadomym użytkownikiem, to poniżej znajdziesz kilka przykładów danych, które facebook gromadzi.

Jakie dane gromadzi Facebook?

Oczywiście imię, czy nazwisko. Płeć, email oraz numer telefonu też często są w jego posiadaniu. To są jednak tylko te dane, które sam mu podajesz przy rejestracji. Reszty domyśla się sam.

Facebook gromadzi informacje o tym, co Cię interesuje, jakie reklamy klikasz, czy też to, z jakich IP się logujesz. Po adresie IP jest w stanie określić lokalizacje z całkiem dużą dokładnością. Dowie się też czy współdzielisz z kimś komputer. Budujesz dla niego sieć Twoich kontaktów – w ten sposób treści które, spodobają się Tobie będą też prawdopodobnie serwowane Twoim znajomym i vice versa. Będzie pewnie brał pod uwagę nawet tych znajomych, których już dawno nie masz w znajomych.

Każda Twoja aktywność to są punkty danych, które Facebook wykorzysta, żeby pomóc dotrzeć do Ciebie swoim klientom. Każda informacja może pomóc lepiej sprofilować kierowane do Ciebie reklamy i wygenerować większe zyski reklamodawcom Facebooka, jak i jemu samemu. Każdy like, zdjęcie, reakcja czy komentarz to jest dla niego informacja o Tobie.

Logujesz się do gier czy usług przez konto Facebookowe? Dostarczasz jeszcze więcej informacji o tym, z czego korzystasz i jak. Nawet nie wiesz ile danych o Tobie potrafi zebrać jakaś głupia gra mobilna, którą zdarzyło Ci się zainstalować. To są kolejne cenne dane. Pamiętaj – zawsze rejestruj jako niezależne konto najlepiej z unikalnym i bezpiecznym hasłem.

Sprawdźmy ile aplikacji aktualnie integruje się z Twoim Facebookiem. Kliknij ostatni przycisk u góry ekranu i wybierz z menu Ustawienia. Następnie po prawej stronie wybierz Aplikacje i witryny.

Używam Facebooka świadomie i u mnie liczba zintegrowanych aplikacji wynosi równe 0.

I tak powinno być. A jak to wygląda u Ciebie?

Czy Facebook sprzedaje moje dane?

Nie. Przynajmniej tak twierdzi. Facebok sprzedaje dostęp do Ciebie. Sprzedaje reklamodawcom przestrzeń Twojego monitora. Korzystając z Facebooka oddajesz mu do dyspozycji przestrzeń Twojego własnego monitora! Powoli już samodzielnie możesz sobie odpowiedzieć na pytanie czy Facebook jest za darmo.

Czy Facebook czyta moje prywatne wiadomości?

Ponieważ wszystkie Twoje dane – w tym wiadomości do znajomych – są trzymane na serwerach Facebooka, ten oczywiście ma do nich dostęp. Facebook przyznał jednak że nie wykorzystuje Twoich prywatnych wiadomości do profilowania Cie, ale przetwarza je w celu wykrycia treści niezgodnych z regulaminem.

Co robić? Jak żyć?

Pewnie zadajesz sobie pytanie, czy powinieneś usunąć konto na Facebooku, bo jest tam tyle Twoich danych. Odpowiedź na to pytanie brzmi nie. Jest kilka powodów.

Po pierwsze dane o Tobie i tak nie znikną. Nawet jak usuniesz konto i dalej będą służyły do docierania do osób podobnych do Ciebie.

Po drugie Facebook daje też jakaś wartość. Dzięki niemu wiesz co dzieje się u Twoich znajomych, możesz znaleźć informacje o interesujących Cię osobach, szukać pracy, polecać artykułu – na przykład ten 🙂

Po trzecie dobrze sprofilowana reklama może polecić Ci produkt, którego właśnie szukasz, a o którym nie miałbyś pojęcia.

Po czwarte Facebook to tylko wierzchołek góry lodowej. Usunięcie konta po to, by chronić swoje dane to trochę jak wyrzucić rurki plastikowe, żeby chronić planetę przed napływem plastiku. Niby nie będzie ich już w Twoim domu, ale czy planeta to odczuje?

Potrzebne są globalne zmiany na przykład przez budowanie świadomości użytkowników. Codziennie musisz mieć z tyłu głowy, że to jest wielka machina do sprzedaży powierzchni reklamowej, a nie darmowy portal służący ludzkości. Mam nadzieję, że odpowiedziałem na Twoje pytanie, czy Facebook jest za darmo? Pamiętaj, żeby dbać o to, co udostępniasz innym na Facebooku

Tagged ,